Lägret arrangeras av Autism Fyrbodal i samarbete med Autism VG söder och är ett tillfälle att träffa andra, knyta kontakter inom föreningen, ha trevligt tillsammans eller bara få ett miljöombyte. Lägret riktar sig till alla medlemmar i Autism Fyrbodal och Autism VG Söder oavsett ålder och funktionsförmåga.

Passar det dig/er bättre att endast delta dagtid eller en av dagarna så fungerar det också förstås. Föräldrar är ansvariga för sina barn och självklart får assistenter tas med om det finns behov av det. Sundsviksgården ligger i utkanten av Uddevalla.

 

Tidigare deltagares röster: “möjlighet till givande samtal där vi lär av varandra erfarenhet, avslappnat att vara med” “tack för denna helg! Så himla fint att bara kunna vara tillsammans med andra, fin plats, bra arrangerat”, “igenkänning”.

 

Praktisk information:

● Start klockan 18.00 fredagen den 26 juni och avslut klockan 15:00 söndagen den 28 juni

● Kostnad: 600 kronor per person eller max 1000 kronor per familj som betalas vid ankomsten, med Swish. Ingen kostnad för medföljande assistenter.

● Rummen är av enkel standard och innehåller fyra sängplatser (de flesta våningssängar), toalett och handfat. Ta med sänglinne och handdukar. I två av rummen är pälsdjur tillåtna (meddela behov av detta vid anmälan) Duschar finns tillgängliga i gemensamt utrymme.

● Måltider ingår i priset (meddela allergier vid anmälan)

● Det finns möjlighet till uppställning av husvagn eller husbil (anmäl i så fall det vid anmälan)

● Linda Håkansson organiserar som tidigare år inom- och utomhusaktiviteter för barn och ungdomar

● De som anmält sig till lägret får mer detaljerad information längre fram i vår

 

Anmäl genom att skicka mail till vastra.gotaland.fyrbodal@autism.se senast den 24/5. I anmälan skriver du information om antal personer, ålder på barn och eventuella behov/önskemål utifrån den praktiska informationen ovan. Intresseområden för planering av aktiviteter tas tacksamt emot.

 

På Sundsviksgårdens hemsida kan du hämta vägbeskrivning för flera olika färdmedel

https://www.sundsviksgarden.nu/

 

Linda Håkansson som håller i aktiviteter under lägret är utbildad lärare och driver också en verksamhet med inriktning djur- och naturunderstödda insatser. Mer presentation av henne och verksamheten via länken nedan:

https://valdalen.se/