Kontakt

Kansliets telefontider:
Måndag 9:00-12:00
Tisdag  9:00-12:00
Onsdag 9:00-12:00
Torsdag 9:00-12:00
 
Telefon: 08-420 030 50
 
Många frågor kan du få svar på via vår hemsida: 
 


Behöver du prata med någon som har kompetens om autism?

Du som är medlem och har frågor om autism har möjlighet att ringa Utbildningscenter Autisms konsulter för ett kostnadsfritt samtal. Konsulterna har erfarenhet och kompetens om autism. De har inte juridisk kompetens.

Telefontider:
Tisdag 18.00 - 20.00 
Torsdag 18.00 - 20.00
(Gäller ej helgdagar.)

Telefon: 08-420 030 50

Har du frågor av lokal karaktär till exempel vad som gäller i just din kommun hänvisar vi till våra distrikt som du hittar kontaktuppgifter till här: Distriktsföreningar


 

Kansliets personal


Intressepolitisk samordnare
Agneta Söder
agneta.soder@autism.se
 
 

Fotograf och illustratör
Christina Teuchler
christina.teuchler@autism.se
 

Föreningsutvecklare
Emil Hjelte
emil.hjelte@autism.se

 
 
Förbundssekreterare
Gunilla Sundblad
gunilla.sundblad@autism.se
08-420 030 55
 

Intressepolitisk utredare & projektsamordnare
Hanna Bastrup
hanna.bastrup@autism.se

 
Skribent
Hanna Danmo
hanna.danmo@autism.se
 

Administratör
Joanna Jansson
joanna.jansson@autism.se
 
Förbundsjurist
Maria Sivall
maria.sivall@autism.se



Redaktör Tidningen Autism,
ansvarig för kunskapsenheten
Mats Jansson 
mats.jansson@autism.se 
 
 
 
Kommunikatör
Minna Nyman Sabbadini
minna.nyman.sabbadini@autism.se
 
 
Kommunikationsansvarig
Sofie Ekholm
sofie.ekholm@autism.se
08-420 030 58

 
Ekonomiansvarig
Ulrika Westin
ulrika.westin@autism.se
08-420 030 53