Det här är inte nya problem. Autism Sveriges återkommande skolrapporter visar att situationen inte har förbättrats över tid. Tvärtom ser vi på flera områden en negativ utveckling. Många autistiska elever går alldeles för länge i skolmiljöer som inte fungerar för dem, utan att deras behov uppmärksammas och tillgodoses.

- När sex av tio elever med autism och andra neuropsykiatriska funktionsnedsättningar inte tar gymnasieexamen är det inte eleverna som har misslyckats, utan skolan som brustit i att skapa rätt förutsättningar, säger Camilla Rosenberg, förbundsordförande för Autism Sverige.

Det behövs resurser för att skolor ska kunna arbeta förebyggande med tillgängliga lärmiljöer och ge stöd tidigt, innan frånvaro och misslyckanden hunnit växa sig stora.

- Vi vet vad som krävs för att fler autistiska elever ska få en fungerande skolgång. Nu behöver den kunskapen omsättas i praktiken. Med rätt stöd i tid, tillgängliga lärmiljöer och bättre förutsättningar för skolorna kan fler elever lyckas. Det kräver politiska beslut som ger skolan resurser och kompetens att möta varje enskild elev utifrån just den individens behov, avslutar Camilla.


Ta del av hela reportaget här: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/k0y4x6/200-sekunder-
sex-av-tio-npf-elever-klarar-inte-gymnasiet